Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN cocugun cınsel kimligi
selam, 22.02.2004 dogumlu oglum var. sürekli penisi ile oynuyor. yapma dendiginde hoşuna gittiğini soyluyor. ama cok rahatsız edici.. normal mi?

Ne yapmalıyız
 
CEVAP Telaşlanmamalısınız.
Oğlunuz şu anda 3.5 yaşında. İlk 2 yaş oral gelişme dönemidir. Bütün ilgi ve dikkat bebeklerde ağızdadır. Herşeyi ağızlarına götürürler biliyorsunuz. Bu yaş döneminden sonra anal gelişme dönemi başlar. anal gelişme süreci de 2-5 yaş arasında tamamlanır. Bu dönemde de çocuklar idrar ve kaka kontrolünü öğrenirlerken hem kendi ilgileri hem de çevrenin ilgisi anogenital bölgeye kayar. Bu süreçte cinsel kimliklerini ayırd ederler. Erkek çocuklarda pipi ile oynamak şeklinde davranışlar gözlenebilir. Hatta bazen çocuklarda tamamen bilinçsiz haz reaksiyonları gözlenebilir. Aileler çocukların bu davranışlarından utanır, rahatsız olur hatta bazen korkuya kapılırlar. Bu tür davranışlar eninde sonunda reytingini kaybeder, vazgeçerler ve daha sonra kesinlikle böyle birşey yaptıklarını onlar hatırlamazlar. Bağırıp çağırarak onu korkutmamalı, suçlamamalı, azarlamamalısınız. Kesinlikle cezalandırmaya kalkmamalısınız.

Bu gün bir hastam iki buçuk yaşında oğlunu sırf bu yüzden polikliniğime getirdi. Çocukta ek olarak sürtünme hareketi yapma şeklinde de davranışlar gelişmiş ve çocuğun halası "Senin pipini kestiririm" demiş. Hatta anne babaya çocuklarına doğru davranış öğretmemekle suçlanmışlar. Anne iki gözü iki çeşme halde geldi. sorun anneyi yatıştırmakta değil. Evleri aile olarak çok kalabalıkmış. Ve çocuğun bu sütrünme davranışları ve pipisi ile oynamasından anne ve baba sorumlu tutuluyor ve anne baba çok zor durumda kalıyorlarmış. İşin içinden çıkamamışlar. Çözümü tüm aile bireylerine bir reçete kağıdına mektup yazmakta buldum. Anne çok rahatladı.
Size de aynı önerilerde bulunabilirim.

Bu tür davranışların pekişmesinin nedeni bu davranışı yaptığında dikkat çekmesi ve çok primitip seviyede haz duyması. O pipisiyle oynarken gördüğünüzde
- Farketmemiş gibi yapabilirsiniz.
- Farketseniz de önemsemediğinizi ona göstermelisiniz. İlgisiz kalmalısınız.
- Bilhassa evin dışında veya misafir varken, toplum içinde yaparsa kendinizi tutup kızmamalısınız. O anda yapılacak en iyi şey onun dikkatini başka bir yöne çekmek olmalı. Evde kimse yokken de böyle yapabilirsiniz. Yani o anda onun yaptığı şeyden daha farklı şeylerle daha çok ilgilendiğinizi ona göstermelisiniz. Mesela bir oyuncağını alıp da "Ali ben senin arabanla oynayabilir miyim." Ya da "ali ben biraz bahçeye çıkacağım, sen de gelmek ister misin" ya da "Aaaa ben burda çok ilginç birşey buldum" gibilerinden.
E, tabii birkaç dakika onunla o bulduğunuz şeyle oyun oynayacaksınız artık. Numaradan ilgisini çekmeye çalıştığınızı sezmemesi lazım.

BİRŞEYİ ONLARA YAP YA DA YAPMA DEDİĞİMİZDE NEDENİNİ ANLAYABİLECEKLERİ ŞEKİLDE İZAH ETMEZSEK ETKİLİ OLAMAYIZ.
Baktınız ki vageçmiyor; bu durumda birkez izah etmeyi deneyebilirsiniz. Nasıl ağzı burunu ile oynaması, elini ha bire ağzına götürmesi, parmaklarını ağzına burnuna sokması iyi bir davranış değil ve bu yüzden ağzı burnu mikrop bile kapabiliyorsa aynı şeyin pipisiyle oynaması sonucu da olabileceğini, sonra çiş yaparken canının acıyabileceğini söyleyebilirsiniz.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Çocuk Şiirleri | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Sık Sorulanlar | Çocuğu Anlama | Masaj Dünyası|İletişim
© Deniz Web - 2007