Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN endişe ediyorum:
merhabalar doktor bey, doktor hn.

benim 18 aylık bir kızım var. aşırı derece iştaszlık sorunu var ve yesinde nasıl yesin dedik çiğnemeye halen alıştıramadım. bu konu hk. ne yapabilir. bunun haricinde gece karnı acıkarak uyanıyor biberon ile süt vermeye çalışıyorum fakat sevmediği için zarla zorla 150 ml. süt içiyor(ağlayarak) bende süt içemediği yeterli kalsiyumunu alamadğı için çok üzülüyorum. yaşıtlarına göre kafası ve beden yapısı küçük görünüyor. süt içmediği için kahvaltısını halen ezerek süt ile veriyorum. onun haricinde meyve püresine çorbalarına katıyorum sütün kalitesi düşüyormudur bunu haricinde peynir ve yoğurtu da yediriyorum yeterlimidir?çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

 
CEVAP İştah ve beslenmenin düzenlenmesi.
İştah konusu anne babaların en hassas oldukları konulardan birisidir. Öyle sanıyorum ki anne babaları çocuklar ile ilgili konularda en çok üzen meseledir. Bu kadar önem verirken anne babaların en çok hata yaptıkları konulardan da biridir. İstiyorum ik her gün bu konuda uzun uzun makaleler yazayım. Ne yazık ki aynı zamanda çalışma hayatının yoğun temposu ile bu hayalimi gerçekleştiremiyor, sizlere kısa kısa ama konuyu yeterince irdeleyemediğim cevap notları yazıyorum.

Doğumda ortalama 3000 - 3500 gr olan bebekler genellikle bir yaşında 9 - 10 kg ağırlığa ulaşırlar. Yani bir yılda ortalama 7 kg alırlar. İkinci yıl ise normal olarak 3 - 3.5 kg alarak 2 yaşını tamamladıklarında 12 - 12.5 kg civarında olurlar. 3. yaşında ortalama 14 kg, 4 yaşında 16kg, 5 yaşında 18 kg olurlar.

Yani demek istiyorum ki 1 - 2 yaş arasında topu topu 2 - 2.5 kg alması gerekli. İlk bir yaştaki kilo ve boyca olan hızlı büyüme süreci, ikinci yaşta yerini hızlı fonksiyon ve beceri geliştirmeye bırakıyor. Birinci yıldaki pasif öğrenme döneminin yarini artık aktif öğrenme, hareket etme, oyun oynama dönemi alıyor. Doğaları gereği çocuklar bu döneme girdiklerinde sürekli hareket eden, dikkatleri hep kolay dağılan, ben istiyorum, ben yapacağım diyen, çok çabuk sıkılan halleriyle artık yerlerinde duramaz oluyorlar. Bu halleriyle onları idare etmek ilk yıldaki o koyduğun yerde kalan hallerine göre biraz daha zor oluyor.
Bu durum beslenme konusunda da zorluklar oluşturuyor. Yemeği hazır olduğunda o, ya oyun istiyor, ya gezmek, ya da uykusu geliyor. Anneler ya da bakıcıları küçücük bir çocuğa istediği kadar yemek yedirememenin başarısızlığı ile mutsuz oluyor. Böylece daha ısrarlı ve asabi oluyorlar.

Çocuk beslenmesi gerçekten çok önemli bir konudur. İlk bir yılda verilmesi gereken besinleri ikinci yıl, ikinci yılda verilmesi gerekenleri üçüncü yıl vererek telafi şansımız yoktur. O halde taaa ki sizin istediğiniz hale gelesiye kadar küçük çocukların yeme düzenini oluşturmak için annelerin veya bebek bakıcılarının çok gayretli, çok çalışkan olmaları gerekiyor.

Belirli bir beslenme düzeni oluşturun. Her gün aynı saatte uyandırın, hergün aynı saatte kahvaltısı hazır olsun, öğleni akşamı ve ona uygun ara öğünü de.
18 aylık bir çocuk için uygun olan saatler:
Sabah 08:00 : Kahvaltı ( 1fincan süt veya taze meyva suyu, 1 kibrit kutusu kadar peynir, bir çay kaşığı kadar tereyağ veya 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ya da tahin, 1 dilim ekmek, 1/2 veya 1 tam pişmiş yumurta, dilerse 1 - 2 tatlı kaşığı pekmez veya bal)
Saat 10:00 : Bir küçük meyva
Öğlen 12:00 : Yemek
Saat 15:00 : Bisküi + Süt, veya Kek + Süt veya meyva gibi ara öğün.
Akşam 19:00 : Yemek
Gece 22:00 : 1 küçük kase sütlü muhallebi, sütlü tatlı.

18 aylık bir çocuğun ortalama kilosu 11 - 12 kg ise alması gereken günlük kalori miktarı 1100 kilokalori kadardır. Yani yetişkin bir kişinin yarısı kadar.

Günde 200 ml süt içmesi yeterli, maksimum miktar zaten 400 ml. Bunu illa sek süt olarak alması gerekmiyor; peynir, yoğurt, muhallebi veya diğer süt ürünleri şeklinde de alabilir. Şimdilik kahvaltısını veya yemeklerini ezerek verebilirsiniz. İki yaşına kadar bunu böyle yapmanızda sakınca görmem.
Vücut ölçülerinin yaşına göre ne durumda olduğunu öğrenmek için bağlı bulunduğunuz sağlık ocağına veya aile hekiminize başvurmanız yeterlidir.

Bu arada hekiminiz muayenesini de yapar ve iştahsızlığına neden olabilecek bir bulgusu varsa (Anemi gibi) size yol da gösterir.

Umarım yardımcı olmuşumdur. Sarularınız olursa yine yazın. Sağlıklı ve güzel günler dileğiyle.
Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Çocuk Şiirleri | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Sık Sorulanlar | Çocuğu Anlama | Masaj Dünyası|İletişim
© Deniz Web - 2007