Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN 2 sorum olacaktı
merhaba benım oglum 3ay 3 haftalık ve hep sag tarafına yattıgından dolayı kafası ona gore sekıl aldı arka tarafın sag kısmı yassılastı ve kafa seklıne gore bır kulagı bıraz kepcelestı bu durum ılerıde duzelebılr mı ayrıca oglum her emmenın ardından bır kac defa kusuyor bu mıktar bazen tek seferde yarım cay bardagı olabılıyor anne sutu dısında bırsey almıyor bazen peynırımsı bazen normal sut kıvamında kusuyor ılgınıze tesekkurler
 
CEVAP Kafanın yassılaşması, kulak kepçeleşmesi ve kusmalar.
Kafa yassılaşması: Bebeklerin kemikleri çok yumuşaktır. Normal doğum bu doğal durum sayesinde kolayca olabiliyor. Doğumdan itibaren sağlıklı beslenen ve büyüme gelişmesi normal olduğu sürece bebekte rutin muayene sürelerindeki kontrollerinde de dikkati çeken bir bulgu olmazsa herhangi bir sorun düşünülmez. .Böyle bebeklere sadece ek olarak, doğumdan itibaren D3 vitamini, 4. aydan itibaren de nütrisyonel anemiye karşı korumak için demir damlası verilir ve 1 yaşına kadar devam edilir.
Siz de böyle yapıyorken bebeğinizin kafasının sağ tarafı yassılaştı ise akla gelen ilk soru bebeğin hep aynı tarafa mı yattığı olur. Bebeğinizi hep sağa bakacak şekilde yatırıyorsanız ve çok fazla hareket etmiyorsa henüz tüm vücut kemiklerinde olduğu gibi kafa kemikleri de yumuşak olduğu için hep üzerine yattığı taraf yassılaşabilir.
*Bu durumda yapılması gereken bebeğin yatış pozisyonunun sık sı k değiştirilmesidir. Zaten bebeğiniz bir ay sonra yattığı yerde kendisi hareket etmeye başlar, döner, yuvarlanır ve pozisyon değişimi başlar, kafanın şekli de içerdeki beyin dokusunun büyümesinin yaptığı etki ile yuvarlaklaşır.
Ama eğer düzenli D vitamini kullanmıyorsanız akla gelen ikinci durum D vitamini eksikliğine bağlı bir durumun olup olmadığıdır. Çok nadir durumlarda bebek D vitamini damlası kullansa da D vitamini metabolizmasında olan aksaklıkla kaşılaşılabilir.
*Bu durumda bebeği bir çocuk hekiminin görmesi gerekir.

Kulakların kepçeleşmesi ya da kepçe kulak durumu genetik bir durumdur. Bebeğin ne kadar uzun süre yatarsa yatsın pozisyonu ile ilgili değildir. Kulak kepçesi her zaman elastik bir dokudur.
Bazen kepçe kulaklı bebeklerin aileleri bandana takarak, hatta bazen de kulakları bantlayarak kepçeleşmeyi düzeltmeye uğraşırlar. Bu yararsızdır.
*Yani bebeğiniz kepçe kulak olacaksa olur. Yapacağınız birşey yoktur. Ama bu kötü bir durum değil ki! Hatta çocuklara doğal bir ek şirinlik verir. Öyle bakmak doğrusudur.

Kusmalarınıza gelince: Bebekler iyi emmeyi öğrendikten sonra emerler, emerler.. Mideleri iyice süt ile dolar. Ondan sonra da bir geğirmeleriyle de midenin üst bölümündeki kasılma ile bir miktar kusarlar.
*Emme sırasında bebeğin başının mümkün olduğunca yukarıda tutulması, gazının mutlaka iyi çıkartılması ve emme sonrası midesinin sıkıştırılarak tutulmaması, hemen düz yatırılmaması ile bu kusmalar azalır. düz yatırmak yerine böyle bebekler baş yukarıda olacak şekilde biraz eğik yatırılırlar.
*Ama bütün bunlara dikkat edildiği halde ve sürekli kusuyorsa o zaman durum değişir. Bebeği bir çocuk hekiminin görmesi lazımdır.
Umarım yardımcı olmuşumdur. Bebeğinizi sağlıkla güzel günlere büyütmeniz dileğiyle.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Çocuk Şiirleri | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Sık Sorulanlar | Çocuğu Anlama | Masaj Dünyası|İletişim
© Deniz Web - 2007