Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN annenin beslenmesi...!!!
merhabalar. beni şu konuda aydınlatırsanız sevinirim. çocuğum 25 günlük oldu ve anne sütüyle besleniyor.acaba bana şunlar şunlar gaz yapar diyebileceğiniz gıdalar varmı acaba.şunu yersen bebek seni emdiği için sendede ona geçeceği için şu gıdalar şu içecekler gaz yapar doğal olarakda bebek gaz sıkıntısı yaşar diyebileceğiniz şeyler varmı acaba.beni aydınlatırsanız sevinirim.kolay gelsin
 
CEVAP Emzien anneye tavsiyem.
Halk arasında hatta bazen meslektaşlarımız arasında da annenin yediği yiyeceklerin bebekte gaz yapacağı düşünülüp annelere bir çok yiyecek yemesi yasaklanır.
Öncelikle tam olarak ortaya çıkartılmış olmasa bile bebeklerdeki gaz sancılarının, kolik diye tanımladığımız ağlama nöbetlerinin nedeni gaz ise bu gazın en önemli kaynağı bebeğin emerken yutup da zamanında iyi birşekilde çıkartılamayan havadır.

Tıp eğitimi ve ihtisas eğitimi boyunca edindiğimiz anatomi, fizyoloji ve fizyopatoloji bilgilerinin hiç biriyle annenin yiyip de barsağında gaz oluşmasına yol açan yiyeceklerin bebekte de gaz oluşturması açıklanamaz. Annenin barsağındaki oluşan gaz bebeğe nasıl ulaşacak? Barsaktaki gıdalarla beraber oradaki gaz kana karışacak, eh barsak boşluğunda gaz yapacak olan madde kan damarları içinde gaz yapmayacak ve hiç bir soruna neden olmadan annenin karaciğerinde işlenecek, parçalanacak- değişik moleküllere ayrışacak, ondan sonra süte de geçecek, annenin süt kanallarında da gaz yapmayacak ama bebek yuttuktan sonra mide ve barsağında gaz oluşumuna neden olacak. En azından bunu kanıtlamaya yönelik yapılmış bilimsel çalışma örneklerinin olması lazım.

Bazı gıdalar bazı kişilerde gaz yapabilir. Bunu için kişinin illa emzirme döneminde olması gerekmez. Ama her gıda herkesde aynı sıkıntıyı yaratmaz. Annnede gaz oluşturan sebep barsaktan emilip de kana geçip, ordan da süt hücrelerinin süt imalatına katılıp bebeğe geçerek onda da gaz yapamaz. Genelde gaz yaptığına inanılan gıdalar kuru baklagillerdir. Yediğiniz zaman sizde gaz oluşturacak gıdaları ancak deneyim ile bulabilirsiniz.

Emzirme döneminde beslenmeniz için önerim: Hergün yarım litre süt ya da süt ürünü, bir yumurta, taze hazırlanmış et ve sebze yemekleri, taze meyveler ve bol sıvı almaya gayret etmeniz. Beslenirken hamileliğiniz bitmemiş gibi düşünebilirsiniz. Bebek rahimde hamilelik dönemini bebek bebek kucakta hamilelik dönemi takib ediyor diye düşünün ve aynı şekilde beslenmenize dikkat edin. Hatta gebeliğiniz süresince kan değerleriniz düşük olduğu için doktorunuz demir takviyesi verdiyse doğum sonrası da emzirirken bunları alıp alamayacağınızı doktorunuza danışın.

Ne demiş atalarımız: "Gönüllü yenirse aş ne karın ağrır ne baş, gönüllü yenmezse aş hem karın ağrır hem baş."

Sadece alkollü, fazla kafeinli, kolalı içecekler ve sigaradan uzak durun. Tuzda aşırıya kaçmayın.

Ve bunun dışında sevdiğiniz yiyecekleri rahatça yiyerek keyifli bir emzirme dönemi geçirin. Bir kadın için hayatın en güzel dönemlerinden biridir tadını kaçırmalarına izin vermeyin. Güzel güzel beslenin ve bebeğinizi gönlünüzce emzirin.
Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Çocuk Şiirleri | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Sık Sorulanlar | Çocuğu Anlama | Masaj Dünyası|İletişim
© Deniz Web - 2007