Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN cinsel organı ile oynama
24.02.2003 doğumlu bir oğlum var bir süredir cinsel organı ile sürekli oynuyor ayrıca koltuk kenarlarına dayanarak sürtünüyor.. ve sabahları bazen ereksyon halinde uyanıyor.. uyurken yüzüstü uykuya dalıyor eli de genelde cinsel organında oluyor.. ne yapmam konusunda yardımcı olursanız çok sesvinirim
 
CEVAP Cinsel Organıyla Oynama
Genellikle okul öncesi yaşlarda, oyun çağındaki çocuklarda, hatta bazen daha küçük çocuklarda karşılaştığımız bir davranış takılması durumu bu.
Bu yaşta 2 - 5 yaş arasında çocuklar henüz toplumsal davranış sınırlarını bilemezler, anlayamazlar. Nasıl burun karıştırma huyu, parmak emme huyu gibi huylar edinirlerse bir şekilde genital bölgeleriyle oynama huyu da edinirler.

Böyle bir davranış çocukta kalıcı ve olumsuz etkiler bırakmaz. Zaten o yaptığı şeyin ne olduğunu, ayıplandığını pek de bilemez. Belki zamanla anlar, çünkü annebabasının yanından başka yerlerde de bu kaşınma ve sürtünme hareketini de yapmaya başlayınca çevresindeki kişilerin ona bakışlarından ya da sözlü uyarılarından istenmeyen bir davranış yaptığını anlar. Ama aileler genital bölgeleriyle ilgili bu takıntılarından ve yaptıkları bir tür mastürbasyon hareketinden çok rahatsız olup korkuya da kapılırlar. Çocuğu suçlar, onun bunu bilerek yaptığından endişe ederler. Eyvah derler.

Öncelikle çocukları bu tür (tırnak yeme, parmak emme ve benzeri ) davranışlara götüren nedenleri, koşulları düşünmeliyiz.

Neden böyle birşey yapıyordur?
*Tesadüfen giydirildiği ve onu sıkan, rahatsız eden bir iç çamaşır veya pantolonundan duyduğu rahatsılık böyle bir davranışı keşfettirebilir.
*İdrar yolu enfeksiyonu, barsak kurtlarının neden olduğu bir kaşıntı süreci böyle bir huyu başlatabilir.
*Genital bölgenin iyi temizlenmemesi, pişikler, iç çamaşır kirliliği nedeniyle oluşan kaşıntı ile ortaya çıkabilir.
Ve ardı gelir.
Ya da:
*Uzun süre kendi başına kalabilen çocuk ilgi yoksunluğu yaşadığı sırada böyle bir davranışı keşfeder ve haz duyduğunu hissederse bu oyuna devam edebilir.
*Yeni kardeşin gelmesi, anne yada babadan birinin evden uzaklaşması, çocuğun bir bakıcıya bırakılması nedeniyle küçük bir terkedilme sendromuna düşen çocuklar ynie yaşadığı kaygı sürecinde böyle bir huy edinebilir.
*Çocuğun beklediği ve istediği kadar ilgi ve dokunma duygusunun zamanında ve yeterince doyurulmaması da sebep olabilir.

Böyle durumlarla karşılaştığınızda ne öneririz derseniz:
*Cinsel organı ile oynamaya başladığında ya da başlayacağını anladığınızda; onu korkutmayın. Bağırıp azarlamayın. Kızmayın. Hele hele cezalandırmaya hiç kalkmayın. Adeta farketmemiş, görmemiş, anlamamış gibi yapın. Başkalarının yanında da yaapabilir. Utanıp onu başkalarının yanında küçük düşürmeyin. Mümkün olduğunca dikkatini başka tarafa çekip, tikinin geçmesine yardımcı olun. Bu bir sorunun başlangıcı değil, sonucudur.
*O anda onun dikkatini başka bir şeye çekmeye çalışın. Hoşlanacağı bir oyunu beraber oynamayı, mesela size bir işte yardım etmesini isteyin. Ve öyle birşey olsun ki onu hemen takdir edin. Hemen ona teşekkür edip onu onore edin.
*Diğer zamanlarda ise onun ihtiyacı kadar zamanı ona ayırın. İhitiyacı kadar onunla oynayın, onu ne kadar beğendiğinizi, ondan ne kadar memnun olduğunuzu söyleme fırsatı veren işleri beraber yapın. Bol bol kucaklayın, onu ne kadar çok sevdiğinizi sık sık söyleyin.
*Sık sık elini tutarak gezmeye, çarşıya, park alanlarına çıkın. Sizin ona ilgisi konusunda size tam güven duyması çok önemlidir.

*Genital bölge hijyenine, temiz ve rahat çamaşırlar ve giysiler giymesine, idrar yolu enfeksiyonu ve barsak kurtları açısından değerlendirilmesine dikkat edin. Bunu için onu bir hekimie götürün. Hem muayenesi yapılsın, hem de tahlilleri.

Olumsuz davranışlar ve huylar sizler üzerinde durmazsanız reyting alamazlar. Ve geçer giderler. Unutmamasını ve benimsemesini istediğiniz davranışlarını takdir etmeye üşenmeyin. Bir iki iyi,takdir ve teşekkür kelimesi sizin otoritenizi sarsar mı? Yorar mı?

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Sağlıklı ve güzel günler dileğiyle.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Çocuk Şiirleri | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Sık Sorulanlar | Çocuğu Anlama | Masaj Dünyası|İletişim
© Deniz Web - 2007