Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN çocukta salya
merhaba öncelıkle tesekkur ederım. benım 3 yasında bır oglum var ve yaklasık 3 aydan berı salyası akıyor dıslerını tamamladı KBB -cocuk nörolojı ye goturdum duyma testı baer ve cocuk pedıatrı gelısımı baktı normal denıldı fakat bı sonuc alamadım dıl bagı olmadıgı soylenıyor ne yapa bılırım dılını hala dısarı cıkaramıyor bu yuzden rahat beslenemıyor ve kelımelerı net cıkaramıyor beslenırken parcaları tum olarak agzında cevıremeden yutuyor ne olursunuz bana yardımcı olurmusunuz en azından nereye goture bılırım çok sağolun ıyı calısmalar
 
CEVAP Salya Akımının artması
Çocuklarda Salya akması ile oldukça sık karşılaşırız. Ancak bu durumu en çok ilk 2 yıl içinde görürüz. Nedeni de genellikle dişlerin çıkarılıyor olmasıdır.

Anladığım kadarıyla siz, daha önceden olmayan, hatta ne olarak son üç aydır olduğunu farkettiğiniz bir salya akmasından bahsediyorsunuz. Böyle bir sorunu önemseriz, araştırırız.

Böyle bir durumla karşılaştığımızda:
- Öncelikle çocuk herhangi bir ilaç almış olabilir mi? Ya da mukoza yanıklarına yol açan asit ya da alkali herhangi bir maddeyi (ev temizliğinde kullanılan çamaşır suyu, tuz ruhu, yağ sökücüler ve benzeri)yanlışlıkla içimş olabilir mi? Bunu düşünürüz. Çünkü bu acil bir durum oluşturur.
- Tükürük bezlerinin bulunduğu, tükürüğün salgılandığı ağız içinde bir sorun olup olmadığına bakarız. Ağız içi aftlar, çürük bir diş, diş absesi, dilde- damakta lezyon, dile- damağa- yanak mukozasına batmış bir kılçık, tükrük bezlerinide herhangi bir iltihabi veya başka bir durum var mı bakarız.
- Boğazda yutmayı engelleyecek, zorlaştıracak bir şey var mı diye bakarız: Büyük bademcikler, boğaza batmış bir kılçık vebenzeri birşey, yutakta bir ülser, retrofarengeal abse araştırırız.
- Ağzı - boğaz bakısında birşey göremezsek: Yemek borusunun iltihabi durumları, yabancı cisim takılmaları, divertikul gibi doğumsal anomalileri, gastrit, reflü, diğer mide rahatsızlıkları, yanısıra karaciğer-pankreas ve safra kesesini değerlendiririz.
- Muhakkak barsak paraziti var mı diye ısrarla birkaç kez gaita testi ve selofan bant testi yaparız.
- Nörolojik Bakımdan damak kaslarında, yutma kaslarında çalışmanın normal olup olmadığını değerlendiririz.
-Gerekirse kas enzimleri, tiroid bezinin çalışması kontrol edilebilir.
-Tüm bu değerlendirmelerde herhangi bir bulgu elde edilememişse psikiatrik durumu gözden geçirmek gerekir.

Bu durumda size yeniden geniş bir değerlendirme yapılması, araştırma yapılması gerekir. Size tüm bu sorunların çek edilebileceği koşulları ve araştırma olanakları geniş bir hastaneye başvurmanızı öneriyorum. Sanırım Ankara'dan yazıyorsunuz. Aklıma hemen Hacettepe Çocuk Hastanesi geliyor. Eğer daha önce gittik diyorsanız. Önemli değil, tekrar gidin. Gerekli araştırmaların yapılabilmesi için en uygun hastanelerden birisidir.
Sağlık dileklerimle.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Çocuk Şiirleri | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Sık Sorulanlar | Çocuğu Anlama | Masaj Dünyası|İletişim
© Deniz Web - 2007