Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN nezle
oğlum 2 ay 20 günlük dün gün içinde baya hapşurdu ,gözleri kızarmış ve sulanmıştı gün içerisindede bir kaç kere öksürdü doğduğundan beri hiç geçmeyen burun tıkanıklığı vardı zaten ama bu sefer daha kötü gibiydi şehir dışında olduğumuzdan burya en yakın sağlık ocağına götürdüm bize agumentin+peditus+gifrer+polivit yazdı hafif ciğerlerinde hırıltı var bide soğuk algınlığı dedi içinde antibiyotik lduğu için güvenemedim hastanenin aciline götürdüm çünkü saat 4ü geçmişti ordada doktor ciğerlerinde bişey olmadığını sadece soğuk algınlığı dedi peditus+gifrer yazdı,birde burnuna bir sıvı boşaltıp sonra hortum geçirip temizlediler zaten gifreri sürekli kullanu-ıyoruz peditusta antibiyotik falan olmadığı için 3*1/2 veriyorum pzartesi kendi şehrime dönecem dokto-umuza öyle götürebilirim acaba peditus yeterlimi birde internetten peditusa baktım bazı doktorlar önrmiyorlarmış ne yapmalıyım lütfen yardımcı olabilirmisiniz
 
CEVAP Nezle.
Öncelikle 2 aydan küçük bebeklere peditus ve benzeri şurupları vermekten çekiniriz. Olası yan etkiler artabilir diye. Peditus tedavi edici bir ilaç olmaktan ziyede şikayetleri giderici tarzda bir ilaçtır. Antihistaminik içeriği ile burun sıvı salgısını azaltır. Dekonjestan etkisi ile de burun mukozasındaki şişliği, ödemi azaltır. Böylece burundan hava alma kolaylaşır. burun akıntısı kesilir, öksürük, hapşırık giderilir . Ama her zaman beklediğimiz kadar etkili olmayabilir. Eğer bebeğinizde saydığım şikayetler; öksürük, sulu burun akıntısı, hapşurmalar çok değilse vermeseniz de olur.

Augmentin için birşey demekte zorlanırım. Çünkü Augmentin ve diğer antibiotikler şikayetlere göre değil muayene bulgularına göre verilir. muayene etmeden anitibotik verilmesi uygun olmaz.
Her zaman biz hekimler arasında bilgi ve deneyim ve o andaki muayene bulgularını değerlendirip derecelendirme açısından nüans farklılıkları olabilir.

Bebeğinizin burun tıkanıklığınının sürekli olmasında burun damlalarının sürekli kullanılması ra rol oynayabilir. sürekil kullanılan burun damlaları burun mukozasının kurumasına, normalde olması gereken hafif nemli halinin kaybetmesine ve fizyolojik fonkisyonlarını yapamamasına neden olabilir. Bu nedenle çok sık burun damlası kullanılmamasını öneririz.

Enfeksiyon tedavisi sırasında multivtamin verilmesine gerek yoktur. 2 aylık bir bebeğin polivit şurubunu içmesi de kolay olmaz. Sadece D vitamini ya da ACD3 içerikli bebek damlalarının verilmesi yeterli olur.

Öneri: Bebeğinizi temiz havalı (sigara kokusu bile olmayan) ortamlarda sık sık yer değiştimeden tutunuz.
Eğer anne sütü alıyorsa hastalığı atlatması daha kolaydır. Annesi bol sıvı alsın ki bebeğin de emzirerek bolca sıvı almasını sağlasın.

Şikayetleri için peditus ve burun damlasını gerektikçe kullanabilirsiniz. Antibiotiğiniz konusunda onu muayene eden hekimin önerisine uymanız gerekebilir. Çünkü bebekler ne kadar küçükse, bizi üstsolunum yolu enfeksiyonu yapan virusler ve bakteriler onları o kadar kolay bronşit yapabilir. Hastalık kolay ilerleyebilir.

Eğer bebeğin ateşi yoksa, daha önceki günlere göre nefes alıp vermekte sıkıntı çekmiyorsa, beslenmesi ve uyku düzeni bozulmamışsa durumu daha hafif demektir.
Gemiş olsun dileklerimle.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Çocuk Şiirleri | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Sık Sorulanlar | Çocuğu Anlama | Masaj Dünyası|İletişim
© Deniz Web - 2007