Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN blendır yada tel süzgeç kullanımı
Öncelikle verdiğiniz cevaplardan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Benim size yine bir sorum var.

Ben çorbasını tel süzgeçten geçirip iyice posası az kalana kadar geçirerek veriyorum 7,5 aylık bebeğime . BAzı ları bilendir dan geçiriyor posasında vitamnleri diye düşünerek ama blendırlada vitaminlerin öldüğünü biliyoruz. Mettal çatalla bile ezmeyin diyenler var. Şimdi ben ne yapmalıyım ? Taneli yiyeceklere de nezamn geçileceğini bilmiyorum buna da geç kalmak istemiyorum. Bu gibi şeylerde zamanlamanın çok önemli olduğunu biliyorum . Alttaki 2 dişi ve üsttende bir dişi patladı şu aralar onun rahatsızlığı üzerinde olduğu için daha zorlanmıyacağı şekilde veriyorum besinleri ... Sizce iyi bir yol mu izliyorum yoksa nasıl yapmalıyım ? ( biraz iri taneli olunca öğürüyor şimdilerde)
 
CEVAP Blender, ezme, süzgeç kullanma konusu
Yazmış olduğunuz mesajınızdan özeniniz ve dikkatiniz anlaşılıyor.
Evet diş çıkartma dönemlerinde bebekler keyifsiz ve huysuz, tahammülsüz olabilirler. Bu dönemlerde daha anlayışlı ve daha toleranslı olmalsınız. Yemesi yutması kolay gıdaları tercih etmelisiniz. Sonra yola kaldığınız yerden devam edersiniz.


Bledner, rondo ve robotlar ile annelerin işi çok kolaylaşır. Bunu biliyoruz. Ancak insan yavrusu teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin doğa ürünü. Teknoloji ürünü değil. En azından doğa ürünü olan bu canparelarinin doğal olan gelişme süreçlerini tamamlayabilmeleri için, kazanmaları gereken becerileri onlara edindiresiye kadar biraz zahmet, biraz gayret gerekli.

Bebekler de kuşlar gibi, kelebekler gibi dünyaya geliyorlar. Yani doğanın parçaları. Doğar doğmaz teknoloji malzemeleriyle karşılaşmalarının bazı olumsuzlukları oluyor.
*İnsan evladının doğumdan sonraki ilk 6 ayında henüz hiç dişi olmuyor: O halde ısırmak, koparmak gibi işlemler gereken yiyecekleri yiyemezler. Doğalarına mevcut hallerine uygun olarak Yaradan tarafından anne sütü ile beslenmeleri sağlanmış.
*İlk 6 ay dişeri yok ki sert şeyleri koparsınlar e bir de çiğnesinler. Anne sütü ya da yerine konulan biberon sütleri su gibidir. Cup cup yutarlar. Bu sıvı gıda azğıda hiç beklemez ki zaten, onu çiğnemek de gerekmez. Böyle olunca çiğneme becerileri oluşsun.
*İlk 6 ay insan evladının dişinden bahsettik. Buna eşdeğer şekilde mideleri ve barsakları, pankreaslarının salgıları da alabilecekleri anne sütü ya da eşdeğer formulleri sindirmeye uygun haldedir. bunların dışında benzeri sıvı kıvama getirilerek ve tatlandırılarak verilen başka nevideki besinleri de yutturtabilirsiniz, ama sindirtemezsiniz. Çünkü mide-barsak-pankreas-safra salgıları henüz bu anne sütü ve eşdeğeri besinlerin dışındaki molekiller içeren besinleri sindirecek yeterlilikte ve olgunlukta değildir. Değildir. ama zamanla gelişip yeterli halde olacaktır.

SABIRLA KORUK PEKMEZ OLURMUŞ.

Doğal gelişme sürecini izlemeye devam edelim.

*iKİNCİ 6 AYDA ÇOK ŞEYLER OLUR:
- DİŞLER ÇIKMAYA BAŞLAR
- ÇİĞNEME FONKSİYONU GELİŞMEYE BAŞLAR
- DİL İLE DAMAK ARASINDA BESİNLERİN EZMİLMESİ BECERİSİ GELİŞMEYE BAŞLAR
- DEĞİŞİK BESİNLERE KARŞI TAT VE DAMAK ÖĞRENMESİ BAŞLAR
- ELİNİ KULLANMAYI BAŞARMAYA BAŞLAR

Durum böyle olunca demek ki ikinci 6 aylık süreç çok önemli bir geçiş süreci. Tek tip besinden çok tip besinlere geçiyoruz. E bir de bu süreçte o köksüz, sonradan değişecek dişleri de çıkarıyorlar.
Bu nedenle bebek olmak da kolay değil, anne olmak da kolay değil.

Sabırla, yavaş yavaş, kızmadan, ona bağırmadan, ağlatmadan çok şey öğretecek ve çok şey öğreneceksiniz.
Çok şey kazanacaksınız. Gayretleriniz doğru bilgilerden destek alırsa az şey kaybedeceksiniz. Amaç da budur.

Kısaca:
6. ay dolunca ek gıdalara başlarız. İlk ay öncelikle anne sütü kıvamına yakın, homojen ek gıdalarla başlarız. Yoğurt, meyve suyu (kışın elma, yazın şeftali), muhallebi.

İlk 1 yıl, yani yaşını doldurasıya kadar tuz kullanmayız. İnek sütü vermemeye çalışırız. Bal, yumurta akı, fındık-fıstık, çilek gibi allerji potansiyeli yüksek besinleri vermeyiz.

Kahvaltıda süt deyince biberon sütünü anlarız. Yumurtayı tam pişirir 1/8\'i ile başlarız. Beyaz peynirden (labne de olur) vaz geçmeyiz. İlla bebe bisküisi kullanmak şart değil. Ekmek içini de kullanabiliriz. Tatlandırıcı olarak pekmezi severiz. Fındık büyüklüğünde tereyağın bebeğin myelin kılıflarının gelişmesi için gerekli yağ moleküllerini içerdiğini düşünürüz.

YOĞURT: Doğal, evde yapılmış yoğurtu tercih ederiz. Ama herkes evde yoğurt yapma becerisini gösteremeyebilir. Bu durumda taze, doğal mayalanmış yoğurtlardan öneririz. yoğurdu sevdirebilirseniz tatlandırmadan yedirmenizi tavsiye ederiz. Ama tatlı seviyorsa içine meyve suyu, doğal-taze ezilmiş meyva koyabiliriz.
Yoğurtu tek başına veya meyvalı haliyle ara öğün olarak ya da ana öğünlerindeki çorbalarına karıştırarak verebilirsiniz. Aynı şekilde çorbalarına peynir de rendeleyebilir. böylece çorbalarının besin-protein değerlerinin arttırmış olursunuz.

ÇORBALAR: 6.aydan itibaren çorba vermeye de başlayabilirsiniz.
Çorba çeşitleri: Tarhana, sebze, tavuk, balık. Çorbalarına tuz koymuyoruz. Tavuk ve balık çorbalarına yağ koymaya gerek yok, sebze çorbaları pişip de kasede servis ederken her bir kaseye bir tatlı kaşığı zeytinyağı koyuyoruz.

Tarhana: Hem kentlerde hem de kırsal alanda, ülkemizde, hemen her evde bulunan doğal tarhane çorbası bebekler için oldukça uygun bir besin karşışımına sahiptir. Baharatsız ve tuzsuz olmasını öneririz. Tarhanayı suyla pişirin, içine yoğurt veya peynir ilave edin.

Sebze Çorbası: Yaparken önce az miktarda çeşit ile işe başlayın. Mesela pirinç, havuç, patates ile. Bunları düdüklüye koyun üzerine de bir-iki bardak su kaynatın, süzün ve suyunu çorba olarak yoğurt, peynir ile zenginleştirin. Bunu tolere etti mi, o halde bir dahaki sefere içine kabak koyun. Yani yeni sebzeleri tek tek ilave edin. Olaki bir hoşlanmama ya da tahammülsüzlük, tolere edememe durumu olursa hangi sebzeden kaynaklandığını aıyr etme şansımız olsun.
Sebze çorbalarını ilk ay süzgeçten sadece süzüerken ikinci ay yani yedinci ay üstte kalan sebze partiküllerini yavaş yavaş ezerek alta geçirin. Böylece gittikçe daha koyu kıvamlı çorbaları olsun ki dil-damak arasında ezme becerisini geliştirmeye başlayalım. Eğer böyle yaptığımızda bebek bunu diliyle itiyorsa bir süre daha beklemeliyiz anlamına gelir. Belki bir hafta sonra hazır olacak belki üç gün sonra. Yeniden yeniden denemeler ile neye hazır olduğunu öğreneceğiz.
7. aydan itibaren çorbalarına ekmek içi doğrayarak papara yapabiliriz.

Tavuk: Bebeğiniz için bir parça tavuk etini yine düdüklü tencerede pişirin. İlk ay sadece suyunu vereceğiz. Tavuğu tencerede pişirirken içine bir miktar pirinç atabilirsiniz. Pirinç tanelerini çorbasının içinde yemeye 8-9. ayda hazır olur. O zamana kadar ağzına pirinç geldiğinde dili ile itebilir. Siz de o zaman süzün. Tavuk suyunu yine yoğurt veya peynir ile terbiyeleyin. 7. aydan itibaren içine ekmek içi koymayı deneyin.

Bazen Tavuk +sebze çorbası yapın. Domates için acele etmeyin. Domatesin de allerji yapabilme potansiyeli vardır. 8. 9. aylarda çorbalarına koymayı tercih edin.

Balık: 7. aydan itibaren tercihan beyaz etli balıkları da aynen tavukmuş gibi çorba yapabilirsiniz. Dil balığı ile başlayın. Aman taze olmasına çok dikkat.

Kıymalı Çorbalar: 7., 8. aydan itibaren onlar için aldığımız kıymayı kasaba 2 -3 kez kıyma makinesinden geçirmesini rica ediyoruz. Sonra kıymayı önceden pşirip gerektikçe tarhana çorbasına veya sebze çorbalarına ekleyerek çorbalarının besin değerini arttırıyoruz.

MUHALLEBİ: En sık başvurulan bebek ek mamasıdır. Tatlıdır, kolay pişer, doyurucudur. Ama dengeli ve besleyici olmasının da sağlamalıyız. Hemen bir tarif verelim:
Bir su bardağı su + bir tatlı kaşığı şeker + bir tatlı kaşığı nişasta (mısır). Büyükçe bir cezvede pşirin. Su muhallebisi yaptık. Bunun içerisinde sadece ve sadece karbonhidrat var. Bunu dengeli hale getirebilmek için içine protein ve yağ ilavesi gerekli. Bu gerekli olan protein ve yağ kısmını da biberon maması yapmakta kullandığımız formul mama ne kullanıyorsak ondan sağlayacağız. Pişirip ocaktan aldığımız su muhallebisinin içine 5 -6 ölçek mama koayarak karıştırıp soğutacağız. alın size şimdi sütlü muhallebi.

MEYVELER: Meyveleri taze olarak kullanıyoruz. Önceleri suyunu çıkarıp süzüp veriyoruz. sonra pire halinde veriyoruz. Sudan püreye bir ay içinde alıştırarak geçiyoruz. Kışın elma, armut yazın şeftali ile başlıyoruz. Sonra yavaş yavaş diğer meyvelara geçiyoruz. Meyve öğünlerinin değerini arttımak için yoğurt, biberon sütü ilavesi yapabiliyoruz.

PÜRELER: Püreleri 7 - 8. aydan sonra veriyoruz.
Tüm sebze çorbalarını daha koyu olarak pişirdiğimizde püre kıvamında besinleri elde ederiz. Püre yaparken BLENDER-RONDO-ROBOT- MİKSER kullanmıyoruz. Süzgeçten geçirme, çatalla kaşıkla ezme yollarını kullanıyoruz. Blender-rondo besinleri; bebeğin ezme, öğütme, çiğneme becerisini gerektirmeyecek hale getirirler. Böyle olunca bebek çiğnemeden hoop yutar, çiğnemeden hoop yutar. Ve buna birkez alışırsa, tam da çiğnemenin, ağızda ezmenin, çevirmenin öğrenilmesi gereken 7 - 10. aylar arası dönemde bu iş atlanır ve bir daha kolay kazanılmaz. Ardından \"KATI GIDA REDDİ\" dediğimiz sıkıntılı durum oluşur.

Evet metaller bilhassa pişmemiş meyve ve sebzelerin oksitlenmesini kolaylaştırır. Dilerseniz bu iş için bebek mama kaşıklarını kullanabilirsiniz. Ama pişmiş meyve ve sebzeler için endişelenmeye gerek yok. Onlar oksitlenmezler.


TANELİ, PÜTÜRLÜ BESİNLER: Bunlara geçiş bebeğin hazır olmasıyla ilgili olarak 7 - 9. ayda olabilir. Bunlar içinde pirinç bulunan sütlaç gibi muhallebiler, pirinçli çorbalar- kıymalı çorbalar, dolma içleri, iyice tiftilmiş tavuk etleri, balık etleri olabilir.

SU: bebekler \"su, mama\" demeyi öğrenesiye kadar onlara su vermeyi akıl etmek bizim işimizdir. Bazen onları sulamayı unuturuz. / aylık bir bebek, ek gıda da alıyorken nasıl susadım der? O halde çift saatler onlara su teklif saatleri olmalı. bebekleri susuz bırakmamalıyız. Her gün kaynemiş su biberonlarına, kaynatılmış, ya da güvenli olduğundan emin olduğumuz tek kullanımlık sulardan biberonuna doldurarak görebileceği, ulaşabileceği yere koymak da bir çözümdür.

Şimdilik bu kadar.
Size kolaylık ve afiyetli beslenmeler diliyorum.


Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Çocuk Şiirleri | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Sık Sorulanlar | Çocuğu Anlama | Masaj Dünyası|İletişim
© Deniz Web - 2007